DBS Staff

Meet our Staff

Our staff are part of the reason why Doha British School is considered an outstanding school. Our Senior Leaders, teachers, assistants, technicians and support staff are highly qualified, experienced and enjoy working together to make the school as engaging and formative as possible for learners.

Paul Sherlock

Executive Principal

Daniela Terzic

Group Head of Operations

Daniel Paul Landi

Principal

Jordan Davies

Lead Head of Primary

Darren Atkinson

Lead Head of Secondary

Samantha Weed

Deputy Head of Primary

Mohammad Salam

Deputy Head of Secondary

Elodie Jugue

Deputy Head of Secondary

Emily Byars

Key Stage Leader: EYFS

Diane Longmore

Assistant Head: Key Stage 1

Saima Khan

Assistant Head: Key Stage 2

Katy Leighton

Assistant Head: Student Welfare

Shehata Mohammed

Assistant Head: Arabic

Nicola Wilkes

Assistant Head: Curriculum Enrichment

Nicholas James Taylor

Assistant Head: Provision and Achievement

Jordan Davies

Lead Head of Primary

Samantha Weed

Deputy Head of Primary

Emily Byars

Key Stage Leader: EYFS

Diane Longmore

Assistant Head: Key Stage 1

Saima Khan

Assistant Head: Key Stage 2

Pavani Pullian

Pre-School Teacher

Chamindika Edirisinghe

Pre-School Teacher

Wathsala Aluthge

Pre-School Teacher

Mary Shatara

Pre-School Teacher

Sivaranjani Ilayakumar

Pre-School Teacher

Laura Balfour

Reception Teacher

Gemma Clark

Reception Teacher

Rachel Clarke

Progress Leader: Year 1

Lynsey Mchugh

Year 1 Teacher / KS1 Literacy Coordinator

Rachel Mary Chong

Year 1 Teacher

Kirsty Henry

Year 1 Teacher

Elizabeth Beddoe

Year 1 Teacher

Estelle Du Toit

Progress Leader: Year 2

Hannah Jones

Year 2 Teacher / Maths Coordinator

Aisling Orr

Year 2 Teacher

Cathy Jordan

Year 2 Teacher

James Brien

Year 2 Teacher

Lewis William Ball

Year 1 Teacher

Hardeep Kooner

Progress Leader: Year 3

Ben Cooper

Year 3 Teacher

Michael Edwards

Primary P.E Teacher

Laura Jackson

Year 3 Teacher

Hannah Walton

Progress Leader: Year 4

Annie Riley

Year 4 Teacher

Poppy Barton

Year 4 Teacher

Ross Mackell

Progress Leader: Year 5

Steven Chong

Year 5 Teacher

Hassan Ali

Progress Leader: Year 6

Sam Gillard

Year 6 Teacher / Maths Coordinator

Amy Heath

Year 6 Teacher / KS2 Literacy

Ariana Emini

Year 6 Teacher

Kayleigh Richards

Primary Classroom Teacher / Progress Leader

Aliyah Siddiqui

Year 3 Teacher

David Anthony Rooney

Primary Classroom Teacher

Johnathan David Hodge

Year 5 Teacher

Jonathan Hardy

Year 6 Teacher

Lucy Dorothy Eubank

Year 6 Teacher

Lydia Myra Mullins

Year 5 Teacher

Rasha Haragy

Assistant Subject Leader: Arabic

Lamia Jellasi

Arabic Teacher

Omnia Ali

Arabic Teacher

Nansi El Tarouti

Arabic Teacher

Shaimaa Salem

Arabic Teacher

Lucy Martin

Music Teacher

Dwight Johns

Secondary Music Teacher / Assistant Sixth Form Leader

Jennifer Kayes

Assistant Subject Leader: Spanish

Jose Guerola

Spanish Teacher

Elliot Johnston

Assistant Subject Leader: PE

Charlotte Davies

Lead Counsellor

Jennifer Mclelland

Counsellor

Linda Sam

Assistant Librarian Primary

Ramandeep Kaur Sarin

Learning Support Assistant

Jack Alexander Mcguire

Assistant Headteacher: Curriculum & Academic Outcomes

Kelly Louise Morris

Primary Classroom Teacher

Anita Alice Davies

Spanish Teacher

Diana Jane Apperley

Primary Librarian

Tanya Leonora Van Sitters

Primary P.E. Teacher

Darren Atkinson

Lead Head of Secondary

Mohammad Salam

Deputy Head of Secondary

Elodie Jugue

Deputy Head of Secondary

Katy Leighton

Assistant Head: Student Welfare

Nicola Wilkes

Assistant Head: Curriculum Enrichment

Shehata Mohammed

Assistant Head: Arabic

Fatema Khan

Secondary English Teacher / SENCo

Justine Kings

Secondary English Teacher / House Leader

Dionne Milton

Secondary English Teacher / House Leader

Caitlin Evans

Secondary English Teacher

Orla Conroy

Secondary English Teacher

Fraze Ali

Secondary English Teacher

Linda Pridgeon

Assistant Headteacher

Antonina Laporta

Secondary English Teacher / Assistant Subject of English

Georgia Elizabeth Harder Covell

Secondary English Teacher

Paige Rebecca Catton

Secondary English Teacher/ Subject Leader of English

Liz Winstanley

Subject Leader: Mathematics

Shorena Oganesyan

Assistant Subject Leader: Mathematics

Saood Jamadar

Assistant Subject Leader: Mathematics

Marcus Declan Thomas

Assistant Head Teacher

Lubna Shahid

Secondary Mathematics Teacher

Lisa Marie Vance

Secondary Mathematics Teacher

Mohammed Qamar

Secondary Mathematics Teacher

Ridwan Ahmad

Secondary Mathematics Teacher

Shannon Caroline Thompson

Secondary Mathematics Teacher

Laura Kurukkampoyil

Subject Leader: Science

Emy Joseph

Secondary Science Teacher

Luke Graham

Secondary Science Teacher / Theory of Knowledge Coordinator

Rizza Salonga

Secondary Science Teacher

Luqman Jameel

Secondary Science Teacher

Ross Mcdowell

Secondary Science Teacher / Assistant Subject Leader for Science

Cheryl Gogin

Secondary Science Teacher / Assistant Subject Leader for Science

Adam Karim

Secondary Science Teacher

Lorraine Dunn

Secondary Science Teacher

Courtney Wilson

Secondary Science Teacher

Naeem Khoosh Bahar Ali

Secondary Science Teacher

Elodie Jugue

Secondary MFL Teacher / Deputy Head of Secondary

Jason Dudley

Secondary French Teacher

Hasan Salhiu

Secondary Spanish Teacher

Mark Krisztian Stephens

Secondary Spanish Teacher

Martin Thomas Boylan

Secondary Modern Foreign Language Teacher

Shehata Mohammed

Subject Leader: Arabic

Ahmad El Hakim

Secondary Arabic Teacher

Mohamed El Sawy

Secondary Arabic Teacher

Ola Wazer

Arabic Teacher

Andy Walles

Assistant Headteacher: Standards and Development

Ian Mckenzie

Secondary History Teacher / Subject Leader for Humanities

Emily Walles Butler

Secondary Geography Teacher / House Leader

Matthew Raper

Secondary History Teacher

Erin Porter

Secondary History Teacher

Dionne Milton

Secondary Humanities Teacher

Sara Rawoot

Secondary Psychology Teacher

Katherine Jennifer Sheppard

Secondary Geography Teacher / Assistant Subject Leader of Humanities

Kristian Bloomfield

Assistant Subject Leader: Business Studies and Computer Science / Secondary Computer Science Teacher

Darren Atkinson

Head of Secondary / Secondary Business Teacher

Eve Thomas

Secondary Business Studies and Computer Science Teacher / House Leader

Nicholas James Taylor

Assistant Head: Provision and Achievement

Charlie Mccartan

Secondary Computer Science Teacher

Emer Rose Carroll

Secondary Business Studies Teacher/ Computer Science Teacher

Johannes Jacobus Kotze

Secondary Business and Economics Teacher

Tillie Madeleine Hunter

Secondary Business Studies and Economics

Dwight Johns

Secondary Music Teacher / Assistant Sixth Form Leader

Ashley Glover

Subject Leader: PE

Nicola Wilkes

Secondary PE Teacher / Assistant Head: Curriculum Enrichment

Katy Leighton

Secondary PE Teacher / Assistant Head: Student Welfare

Robbie Lambert

Secondary PE Teacher / House Leader

Raina Ali Abdalla Omar

Secondary P.E. Teacher

Nicholas James Taylor

Assistant Head: Provision and Achievement

Ruth Battersby

Sixth Form Leader and IB Coordinator

Cherie Crouse

Career Education and Guidance Counsellor

Lyndsey Anne King

Assistant Career Education Cousellor

Katie Dearden

Subject Leader: Art

Ruth Battersby

Secondary Art Teacher / Sixth Form Leader and IB Coordinator

Colum Murphy

Secondary Art and DT Teacher

Salam Mohammad

Secondary DT Teacher / Deputy Head of Secondary

Colum Murphy

Secondary Art and DT Teacher

James George Thombs

Secondary Design and Technology Teacher

Magdi Aziz Elamin

Art and Design Technology Technician

Mohammed Khalil Jeeva

Secondary Classroom Teacher / ASL of DT

Rosie Ann Cullen

Secondary Design and Technology Teachaer

Fatema Khan

SENCo / Head of Learning Support

Cherie Crouse

Career Education and Guidance Counselor

Sara Saify

Career Education and Guidance Counselor

Rima El Murr

Secondary Librarian

Mylene De Torres

Science Technician

Jisha Bimal

Science Technician

Charlotte Davies

Lead Counsellor

Jennifer McLelland

Counsellor

Ramsha Yousuf

Examinations Officer / General Administration

Amira Elkashty

Office Manager

Mayada Ebrahim

MOE Coordinator / General Administrator

Anjala Sitoula

Finance Officer

Edward Veran

Desktop Support Technician

Ghadeer Said

Finance Officer

Kryzelle Cane Collamar

Finance Officer

Lesly Natividad

Marketing Officer

Mohammed Loakman

Site Staff

Nerissa Bacolor

Data Officer

Reynato Dequito

Audio Visual Support Technician

Romeo Bautista

Procurement Officer

Salim Parambath

Procurement Officer

Shafeek Cheru

Site Staff

Micheala Smit

Receptionist

Sharmaine Hidalgo

HR Officer

Lise Mari De Jager

Executive Assistant to SLT

Donna Suplena

Accountant

Rejina Cruz Agbon