DBS Staff

Meet our Staff

Our staff are part of the reason why Doha British School is considered an outstanding school. Our Senior Leaders, teachers, assistants, technicians and support staff are highly qualified, experienced and enjoy working together to make the school as engaging and formative as possible for learners.

Daniela Terzic

Group Head of Operations

Lynette Grant

Principal

Luke John William Cheater

Lead Head of Primary Cluster

Samantha Weed

Deputy Head: Primary

Mohammad Salam

Deputy Head: Secondary

Nicola Wilkes

Deputy Head: Secondary

Emily Byars

Key Stage Leader: EYFS

Diane Longmore

Key Stage Leader: Key Stage 1

Saima Khan

Assistant Head of Primary / Key Stage 2 Leader

Nicholas James Taylor

Assistant Head: Academic

Andrew Walles

Assistant Head: Academic

Jason Wheelhouse

Assistant Head: Pastoral (DDSL)

Sandra Donegan

Assistant Head: Pastoral (DDSL)

Shehata Mohammed

Assistant Head: Arabic and Islamic Studies

Fatema Khan

Assistant Head: SENCO

Luke John William Cheater

Head of Primary/Lead Head of Primary Cluster

Samantha Weed

Deputy Head of Primary

Emily Byars

Key Stage Leader: EYFS

Diane Longmore

Key Stage Leader: Key Stage 1

Saima Khan

Assistant Head of Primary / Key Stage 2 Leader

Shehata Mohammed

Assistant Head: Arabic & Islamic Studies

Fatema Khan

Assistant Head: SENCO

Pavani Pullian

Pre-School Teacher

Chamindika Edirisinghe

Pre-School Teacher

Wathsala Aluthge

Pre-School Teacher

Mary Shatara

Pre-School Teacher

Sivaranjani Ilayakumar

Pre-School Teacher

Lynsey Mchugh

Progress Leader: Reception

Gemma Clark

Reception Teacher

Lindsay Kathleen Matkin

Reception Teacher

Amaal Osman

Reception Teacher

Rachel Clarke

Progress Leader: Year 1

Samuel Ian Chalmers

Year 1 Teacher

Kelly Morris

Primary Classroom Teacher

Lewis William Ball

Year 1 Teacher

Elizabeth Beddoe

Acting KS1 Maths Coordinator / Year 1 Teacher

Estelle Du Toit

Progress Leader: Year 2

Cathy Jordan

Year 2 Teacher

Joseph Ryan Aonso

Year 2 Teacher

Kay Marie Cheater

Year 2 Teacher

Aisling Orr

Year 2 Teacher / KS1 English Coordinator

Kayleigh Richards

Progress Leader: Year 3

Jonathan Hardy

Year 3 Teacher

Hifza Mohammed

Year 3 Teacher

Ciara Marie Jackson

Year 3 Teacher

Aliyah Siddiqui

Year 3 Teacher

Hannah Walton

Progress Leader: Year 4

Olivia Avis Lesbirel

Year 4 Teacher

Anna Anvarovna Shukurova

Year 4 Teacher

Hardeep Kooner

Year 4 Teacher

Yasmin Cige Moxamed

Year 4 Teacher

Hassan Ali

Progress Leader: Year 5

Johnathan David Hodge

Year 5 Teacher / KS2 English Coordinator

Lydia Myra Mullins

Year 5 Teacher

Shaun Williams

Year 5 Teacher

Laura Jackson

Year 5 Teacher

Ariana Emini

Progress Leader: Year 6

Lucy Dorothy Eubank

Year 6 Teacher

Hannah Jones

Year 6 Teacher / KS2 Mathematics Coordinator

Rachel Almaliki

Year 6 Teacher

Poppy Barton

Year 4 Teacher

Rasha Haragy

Subject Leader: Arabic Teacher

Shaimaa Salem

Assistant Subject Leader: Arabic Teacher

Lamia Jellasi

Arabic Teacher

Nansi El Tarouti

Arabic Teacher

Reham Ibrahim

Arabic Teacher

Omnia Ali

Arabic Teacher

Asma Alagha

Arabic Teacher

Jose Guerola

Subject Leader: Spanish Teacher

Luca Failde Lintas

Spanish Teacher

Anita Alice Davies

Spanish Teacher

Lucy Martin

Music Teacher

Bojan Madzunarov

Music Teacher

Elliot Johnston

Subject Leader: P.E.

Tanya Leonora Van Sitters

P.E. Teacher

Umar Zaman

P.E. Teacher

Fatema Khan

Assistant Headteacher SENCO

Saima Kouser

Assistant SENCO/ EAL Teacher

Jennifer Mclelland

Counsellor

Nadira Ibrahim

Counsellor

Lyndsey King

Careers and Higher Education Guidance Counsellor

Jamie Small

Assistant Careers Education Guidance Counsellor

Diana Jane Apperley

Librarian

Linda Sam

Librarian Assistant

Mohammad Salam

Deputy Head of Secondary

Nicola Wilkes

Deputy Head of Secondary: Pastoral

Nicholas James Taylor

Assistant Head: Academic

Andy Walles

Assistant Head: Standards and Development

Jason Spencer Wheelhouse

Assistant Head of Secondary Pastoral: Character Enrichment

Sandra Donegan

Assistant Head of Secondary Pastoral: Welfare and Safeguarding

Shehata Mohammed

Assistant Head: Arabic

Fatema Khan

Assistant Head: SENCO

Paige Rebecca Catton

Secondary English Teacher/ Subject Leader of English

Antonina Laporta

Secondary English Teacher / Assistant Subject Leader of English

Dionne Milton

Secondary English Teacher / House Leader

Fraze Ali

Secondary English Teacher

Georgia Elizabeth Harder Covell

Secondary English Teacher

Yusra Ali

Secondary English Teacher

Sara El-Kateep

Secondary English Teacher

Mohammed Qamar

Subject Leader: Mathematics

Shorena Oganesyan

Assistant Subject Leader: Mathematics

Lubna Shahid

Assistant Subject Leader: Mathematics / Secondary Mathematics Teacher

Shannon Caroline Thompson

Secondary Mathematics Teacher

Lisa Marie Vance

Secondary Mathematics Teacher

Katie Sadi

Secondary Mathematics Teacher

Mariam Rafiq

Secondary Mathematics Teacher

Ridwan Ahmad

Secondary Mathematics Teacher

Dwight Grant

Secondary Mathematics Teacher

Yousuf Syed Ali

Secondary Mathematics Teacher

Laura Kurukkampoyil

Subject Leader: Science

Cheryl Gogin

Assistant Subject Leader for Science: Secondary Science Teacher

Ross Mcdowell

Assistant Subject Leader for Science: Secondary Science Teacher

Emy Joseph

Secondary Science Teacher

Adam Karim

Secondary Science Teacher

Courtney Wilson

Secondary Science Teacher

Luqman Jameel

Secondary Science Teacher

Rizza Salonga

Secondary Science Teacher

Naeem Khoosh Bahar Ali

Secondary Science Teacher

Lorraine Dunn

Secondary Science Teacher

Melanie Lebel Potter

Secondary Science Teacher

Martin Thomas Boylan

Subject Leader: Secondary French Teacher

Jason Dudley

Secondary French Teacher

Hasan Salhiu

Secondary Spanish Teacher

Mark Krisztian Stephens

Secondary Spanish Teacher

Mohamed Elsawy

Subject Leader: Arabic

Shehata Mohammed

Assistant Headteacher: Secondary Arabic Teacher

Ahmad El Hakim

Secondary Arabic Teacher

Mahmoud Mohammad Farahat

Secondary Arabic Teacher

Osama Ahmed Said Rifaie Mohamed

Secondary Arabic Teacher

Ola Wazer

Secondary Arabic Teacher

Ian Mckenzie

Subject Leader for Humanities: Secondary History Teacher

Emily Walles Butler

Secondary Geography Teacher / House Leader

Andy Walles

Assistant Headteacher: Secondary History Teacher

Matthew Raper

Secondary History Teacher

Erin Porter

Secondary History Teacher

Senshya Thomas

Secondary Psychology Teacher

Kristian Bloomfield

Subject Leader: Business Studies and Computing / Secondary Computer Science Teacher

Sufiyan Yusuf Sidat

Secondary Computer Science Teacher

Eve Thomas

Secondary Business Studies Teacher / House Leader

Nicholas James Taylor

Assistant Head: Academic / Secondary Business Studies Teacher

Emer Rose Carroll

Secondary Business Studies Teacher

Bojan Madzunarov

Secondary Music Teacher

Senshya Thomas

Secondary Psychology Teacher

Daniel Robert Miller

Subject Leader of P.E. / Secondary P.E. Teacher

Robbie Lambert

Secondary PE Teacher / House Leader

Charlotte Elizabeth Pearce

Secondary P.E. Teacher

Nicola Wilkes

Deputy Head of Secondary / Secondary P.E. Teacher

Katie Dearden

Subject Leader: Art

Khalil Jeeva

Assistant Subject Leader: Secondary Design Technology Teacher

Mohammad Salam

Deputy Head of Secondary / Secondary Design Technology Teacher

Aasim Ali

Secondary Design Technology Teacher

Ruth Battersby

Sixth Form Leader and IB Coordinator / Secondary Art & Design Technology Technician

Magdi Elamin

Secondary Art & Design Technology Technician

Ruth Battersby

Sixth Form Leader and IB Coordinator

Dionne Milton

House Leader: Purple Camels

Emily Walles-Butler

House Leader: Yellow Falcons

Eve Thomas

House Leader: Blue Horses

Robbie Lambert

House Leader: Red Oryxes

Fatema Khan

Assistant Headteacher SENCO

Saima Kouser

Assistant SENCO / EAL Teacher

Lyndsey Kings

Careers & Higher Education Guidance Counselor

Jamie Small

Assistant Careers Education Guidance Counsellor

Rima El Murr

Secondary Librarian

Amira Salem

Library Assistant

Nesrine Akrout

Senior Science Technician

Mylene De Torres

Science Technician

Jennifer McLelland

Counsellor

Nadira Mohamed Ibrahim

Counsellor

Amira Elkashty

Office Manager

Mayada Ebrahim

MOE Coordinator / General Administrator

Jana El Homsi

Exams Officer / General Administrator

Diana Gabor

Data Officer

Sharon Lapina

Admissions Officer

Rochelle Cortez

Admissions Officer

Raisa Azura Jamal

Marketing Officer

EJ Antoinette Briones

Receptionist

Annishiel Camille Roque

Executive Assistant to SLT

Ghadeer Said

Finance Officer

Anjala Sitoula

Finance Officer

Lovely Rose Dablio

Finance Officer

Donna Suplena

Accountant

Regina Cruz Agbon

HR Officer

Alexa Corona

HR Administrator

Salim Parambath

Procurement Officer

Romeo Bautista

Procurement Officer

Bobby Varghese

System Administrator

Ajeesh Arjunan

Desktop Support and Network Technician

Reynato Dequito

Audio Visual Support Technician

Mohamed Shamik

System and Network Administrator

Llena Espiritu

Lead Nurse

Vilma Tandingan

Nurse

Nimmy Kuruvilla

Nurse

Mona Liza Delgado

Nurse Assistant

Sunil Gurung

Site Staff

Lil Bahadur

Caretaker

Muhammed Ashiq

Caretaker

Cookie Consent

This website uses cookies or similar technologies, to enhance your browsing experience and provide personalized recommendations. By continuing to use our website, you agree to our Privacy Policy